llay74844 llay74844
  • 11-04-2022
  • Mathematics
contestada


You live in New York and travel by express subway to work 5 times a week for a cost of $9.75
each day. You can get an unlimited week pass for $25. How much can you save by buying
the pass?
O $16.00
O $25.00
O $48.75
O $23.75

Respuesta :

icymind
icymind icymind
  • 11-04-2022
The answer is D. $23.75 because 9.75 x 5 equals 48.75 subtract 25 for the cost of the pass and it is $23.75
Answer Link

Otras preguntas

What does como se dice mean?
Find two consecutive positive odd integers whose product is 35??
how do i do the equation 2+6 divided by 3 divided by 1 with an exponent of 8?
Applewood Elementary boasts a student to teacher ratio of 14 : 1. What percent of the school makes up the number of teachers at Applewood Elementary? (Round pe
What is 9/20 as a decimal and percent?
If water and ethanol both have all 3 intermolecular bonds, why does ethanol evaporate so much quicker?
What is multiplication properties. Example a number line that goes from 0-27. Using numbers 6,7,8 and 9.
what is the capital of the island nation off the southeast coast of India
why is 1/6 greater than 1/8 but less than 1/3
Suppose a magnetic reversal accoured today . How would new rocks at mid ocean ridges differ from rocks that formed last year