001136lism 001136lism
  • 15-04-2022
  • Mathematics
contestada

Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.36. What is the cost per pound of
the sweet potatoes?
A. $0.75
B. $1.34
C. $1.26
D. $9.36

Respuesta :

bainteralycia bainteralycia
  • 15-04-2022
The answer is b because if you multiply 1.34 times 4 that would get you 5.36
Answer Link
marynyamweyabg
marynyamweyabg marynyamweyabg
  • 15-04-2022

Answer:

B. $1.34

Step-by-step explanation:

5.36 ÷ 4

=536×1/4×1/100

=536/400

=1.34

Answer Link

Otras preguntas

9/10 divided by (1/10 plus 2/5)
solve the missing measure of a square, when P=76inFormula: P=4s
The sum of two numbers is 95, and their difference is 61. What are the two numbers?
There are 50 questions to answer in a trivia contest. Each player starts with 100 points. He or she earns 10 points for each correct answer but loses 4 points w
What does y-intercept represent?
There are 50 questions to answer in a trivia contest. Each player starts with 100 points. He or she earns 10 points for each correct answer but loses 4 points w
find the area of a circle with a diameter of 22 inches?
graph x+2 is greater than -2
solve the missing measure of a square, when P=76inFormula: P=4s
9/10 divided by (1/10 plus 2/5)