2040442 2040442
  • 15-04-2022
  • Mathematics
contestada

how many boxes of enelopes can you buy with $12 if one box cost $3?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-04-2022

Answer:

Total cost = $12 (Cost of the box) x (Number of boxes) = (Total Cost) ($3)x(n) = ($12) 3n = 12 3n 3 = 12 3 to isolate the n divide by 3 on both sides n = 4 You can buy 4 boxes with $12 if the boxes cost $3 each.

Step-by-step explanation:

Answer Link
number1chefsb
number1chefsb number1chefsb
  • 15-04-2022

Answer:

you can buy 4 boxes hope it helps

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

You and your team of expert engineers are to improve the safety of a section of highway roadway. This is a flat concrete road surface. It is used both by passen
Three times a number is 24 less than the number. What is the number?
If f(x)= x^2-25 and g(x)=x-5, what is the domain of (f/g)(x)?
Glucose is broken down in the chemical processes of aerobic respiration. Which row of the table below shows the correct products of this breakdown?
Which expression is equivalent to the following complex fraction?
kayla has 5 books in her backpack that weigh 25 pounds. How much would 2 books weigh
Can someone please help me with this virtual lab. Grade 11 biology Thank you!
What happened to Mexican Americans after the Mexican Americans war? I’m Gloria anzaldua point of view from the book borderlands la frontera
Mitosis consists of four phases. When do these phases take place? A. cell division B. active transport C. photosynthesis D. respiration
why? it says it has to be at least 20 characters so here's this