SoulsLover
SoulsLover SoulsLover
  • 15-04-2022
  • Mathematics
contestada

A bakery sells 7 muffins for $3.50. What's the unit rate? $2/muffin $0.50/muffin $0.70/muffin $3.50/muffin

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-04-2022

Answer:

$0.50/muffin

Step-by-step explanation:

To find the unit rate we have to find out how much 1 muffin costs:

To do this we can divide both sides by 7:

7÷7 for 3.50÷7

1 muffin for 0.50

Therefore our answer is $0.50/muffin

Answer Link
profparis
profparis profparis
  • 15-04-2022

Answer:

$0.50 / muffin

Step-by-step explanation:

7 muffins for $3.50

To find the unit rate, we need to find what 1 muffin costs.

so

1 muffin = 3.5/7 = 0.5

$0.50 per muffin.

Hope this helps! If you have any further questions, let me know! :)

- profparis

if I helped you, i would appreciate a brainliest :D

Answer Link

Otras preguntas

Resting Heart Rate is a) Heart rate after completing a period of exercise. b) Desirable minimum heartbeats needed to reach a level of activity and maintain that
What is the value of the x variable in the solution to the following system of equations? 4x + 2y = 12 x – y = 3
write 11 out of 25 as a percentage
Yeast cells reproduce quickly by budding. This is a form of ___________ reproduction so all the yeast cells ____________.
2/3 din el este egal cu 3/4 din 240
What does the black shawl in a doll's by Henrik Ibsen symbolize?
Is 55 ÷ 11 equivalent to 5.5 ÷ 1.1? Explain why or why not
use the order operations 27+6(2X2-1) 4x2-5
Experiments are very common in criminology, but not in psychology. True or false?
what is the name of the people who lived in the highlands of guatemala more than 3000 years ago