bigwalkdogsupwooo bigwalkdogsupwooo
  • 12-05-2022
  • Mathematics
contestada

A home has three bedrooms, 2 baths, a pool, and an attached workshop. The asking price is $ 450,000; the square footage is 2,255 sq ft. What is the price per square foot?

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 12-05-2022

Answer:

$ 199.56 per sq ft

Step-by-step explanation:

price / ft^2    =    450 000 / 2255 = 199.56

Answer Link

Otras preguntas

The primary purpose of TV, magazines, movies is to entertain. True False
IF I have 7 appels, I eat 2how much do I have left?​
Which of the following was a grievance listed in the Declaration of Independence A.Quartering of soldiers B.Closing of Boston Harbor C.Ending religious tolerat
-9 - (-2) as an addition problem
A ball is thrown straight up. As it is rising​
Slope worksheet. Please help!!!
Kevin claims that the smallest angle of rotation through the center of a regular 15-gon that carries it onto itself is 156° since 180(15−2)15=156. Decide if Kev
The Articles of Confederation had a strong Executive Branch. A. True B. False
A element is having atomic number 82. find the number of its protons and electrons
The Fugitive Slave Act was passed to punish abolitionists protecting runaway slaves in the A. North B. South C. West