mchlmkwsk1960 mchlmkwsk1960
  • 13-05-2022
  • Mathematics
contestada

If 6 hotdogs cost $ 18, then what is the cost for each hotdog

Respuesta :

luyandaamen310
luyandaamen310 luyandaamen310
  • 13-05-2022

Answer:

each hot dog costs $3

Step-by-step explanation:

$18÷6 hotdogs=$3 or $3×6 hotdogs=$18

Answer Link

Otras preguntas

A function uses the input u to compute the output b.Which is the dependent variable for this function
How has the meaning of the word wife evolved?
A combination lock uses the numbers between 1 and 90 with repetition and they must be selected in the correct sequence . Is the name of combination lock appropi
Of the 43 attributed to a playwright, 11 are comedies, 17 are tragedies, and 15 are histories. If one play is selected at random, find the odds in favor of sele
Find the value of b if the graph of the equation y=−3x+b goes through the given point. B(5, 2)
Stephanie Byrd is a coder at Greensburg Medical Center. Her user ID is sbyrd. She recently got married and wants her user ID changed to slopez, to reflect her
Classify the following triangle. Check all that apply. Wind
This document became the first form of government for the newly independent United States of America. A Common Sense b Federalist Papers c Constitution d Articl
What are like fractions
You are assessing a 49-year-old man who complains of chest pressure that began the night before. He is conscious, but anxious, and tells you he has a history of