eliru78951 eliru78951
  • 15-06-2022
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $1.15, find the cost of 16 apples

Respuesta :

suspho9
suspho9 suspho9
  • 15-06-2022

Answer:

3.68$

Step-by-step explanation:

If 5 apples cost $1.15, find the cost of 16 apples

  • we can solve with an equation

5 : 1.15 = 16 : x

x = 1.15 * 16 : 5

x = 18.04 : 5

x = 3.68

check

5 : 1.15 = 16 : 3.68

4.34 = 4.34

the answer is good

Answer Link

Otras preguntas

Suggest why there are fewer shire horses today
Which diagram accurately reflects how a historical society influenced the modern U.S. government? A. B. C. D.
Elizabeth has $252.00 in her account on Sunday. Over the next week, she makes the following changes to her balance via deposits and purchases: Day Debit ($) Cr
Why do two negatives equal a positive when adding?
Which mechanism requires energy? A. Exocytosis B. Osmosis C. Diffusion of oxygen into a red blood cell. D. Diffusion of ions through a potassium channel
I need help with 14
Name the different levels of body organization
when two pieces of rope are laid end to end they measure 40 meters. one is 10 meters longer than the other. how long is each piece of rope.
What part of a phospholipid molecule is considered hydrophobic?
How did the rulers of ghana control trade?