darkprincess1848
darkprincess1848 darkprincess1848
  • 12-07-2022
  • Mathematics
contestada

Anu bought 15 stickers for 225 each and Arjun bought 25 stickers for 215 each. Who paid more? Give a reason for your answer.​

Respuesta :

fieryanswererft
fieryanswererft fieryanswererft
  • 12-07-2022

Answer: Arjun paid more than Anu of about $2000.

Total cost

unit amount × per unit cost

For Anu total cost:

⇒ 15 × $225

⇒ $3375

For Arjun total cost:

⇒ 25 × $215

⇒ $5375

Anu paid $3375 for each whereas Arjun paid $5375 for each.

Conclusion: Arjun paid more.

Answer Link

Otras preguntas

Find the non permissible replacement for the variable in this expression 5x/6x+3
I want 2 complex questions about endagnered species
During monsoons, in just one of rain, Darjeeling in India receives an average of about 80 cm of rain. A. year B. season C. month D. none of the above
Why is it a good idea to explore the health and fitness field in terms of career options? O A. There are career opportunities that require a variety of skills a
What is job application? How can you find a job application?
Part of ecosystem Contains energy storage molecules? (yes or no) Energy storage molecules flowing in? (yes or no) Energy storage molecules flowing out? (yes or
Slope of points (-2, -1) and (4, 3)
Is a high pressure system good?
Identify the correct case of the pronoun "their." possessive objective subjective
The perimeter of a triangular piece of land is 120m it’s area is 600m sq. If one of its sides is 30m,find the other two sides.