fionademoss2252 fionademoss2252
  • 12-08-2022
  • Mathematics
contestada

The cost of 900 shares of stock selling for 57 5/8 is a. $787.50 b. $957.88 c. $51,300 d. $52,087.50

Respuesta :

Anshuyadav Anshuyadav
  • 20-08-2022

The cost of 900 shares would by $51,862 if the cost of each share is 57 5/8.

According to the given question.

The cost of each share is $57 5/8 or $461/8.

Therefore,

900 share would cost

= 900 × $461/8

= 900 × $57.625

=  $51,862

Hence, the cost of 900 shares would by $51,862 if the cost of each share is 57 5/8.

Find out more iformation about cost of shares here:

https://brainly.com/question/14019424

#SPJ4

Answer Link

Otras preguntas

What’s the correct English ,who doesn’t know him or who don’t know him
Suppose that the credit remaining on a phone card (in dollars) is a linear function of the total calling time (in minutes). When graphed, the function gives a l
what is the answer to a, b ,c
my mother treats me well change into passive voice​
what is my name are you is your name jrrey
Which of the following describes how Dark Romanticism/ American Gothic differs from general Romanticism? 1)Believes that human's have a dark side 2)Disapproves
speciation is the outcome of:
Chee buys a two-pint bottle of juice for $3.52. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
I need assistance with this math assignment
Random Question. What's the difference between the subject/class History and the subject/class Social Studies?????? And are they the same thing????? (I have an