MADDOX204
MADDOX204 MADDOX204
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

You buy3.9 pounds of trail mix. The mix costs ​$2.88 per pound. What is the total price for the trail​ mix?

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 12-09-2022

Step-by-step explanation:

$2.88 per pound

so, then how much for e.g. 2 pounds ?

right : the price for 1 pound plus 1 pound = 2×$2.88 = $5.76

and so on.

therefore, 3.9 pound cost :

3.9 × $2.88 = $11.232 ≈ $11.23

Answer Link
angy55 angy55
  • 12-09-2022

Answer:

11.232

Step-by-step explanation:

3.9×2.88=11.232

Answer Link

Otras preguntas

I need to know the vertex,intercepts, and range for this problem g(x)=2x^2-8x+6
How do you write one-fourth of a number , increased by seven
What did Abe claim to be allergic to?
the area of a dollhouse is 1248 square inches the width of the room is 8 inches how long is the room
a bag contains 2 white marbles and 7 purple marbles. Two marbles are drawn at random. One marble is drawn and not replaced. Then a second marble is drawn. a. Wh
the problem says "one side of the triangular garden is 42.0 ft. the angles on each end of this side measure 66 degrees and 82 degrees. find length of fence nee
Which of the following sentences has the right punctuation? "I will in a minute," she replied, "as soon as I finish this chapter." Have you read the assigned sh
Give an example of an animal that has adapted to its environment.
The country of South Sudan gained independence from Sudan in 2011. Why did the people of South Sudan want independence? 1They found oil in their land. 2They wan
why did mesoamerica farmers partice slash and burn agriculture