jeanrines61 jeanrines61
  • 13-09-2022
  • Mathematics
contestada

Tree loaves of bread cost $2.43.how much do two loaves cost

Respuesta :

tammy8216
tammy8216 tammy8216
  • 14-09-2022

Answer:

$1.62

Step-by-step explanation:

If you divide $2.43 by 3 it's 0.81 and that's the cost of one loaf of bread so multiply that by 2 and you get the cost of two loaves of bread which is $1.62

Answer Link

Otras preguntas

Match each type of muscle tissue to the action it performs in the body. 1) Cardiac Muscle--------->_________________ 2) Smooth Muscle--------->___________
I need some help with this, I am supposed to solve for x
What is the length of the 50th parallel in miles
A rectangular garden is 5 feet longer than twice its width. It has a sidewalk 3 feet wide on two of its sides. The area of the sidewalk is 213 square feet. Find
What us the first religion?
Read the following passage and answer the question that follows: Romans preferred communal meals. They ate with their right hands, and they did not use many ut
Did Meg make it home on time if she spent 22 minutes at the library. 38 minutes at her grandmas house. She walked for 17 minutes
Can someone show me how to convert a repeating decimal into a rational number? Studying for a test :/
If you glare and grit your teeth while telling your friend that you're not frustrated, your nonverbal communication is _________ your verbal communication. A.
What is a chemical property of the fruit shown above? A. The fruit can decompose. B. The fruit has a mass of 250 grams. C. The fruit is orange. D. T