Oofer0406 Oofer0406
  • 16-09-2022
  • Mathematics
contestada

Tanner bought 7 pieces of bubble gum for 56¢. Write
and solve an equation to find g, the cost of one piece of bubble gum

Respuesta :

ilovecoffeeanddogs1
ilovecoffeeanddogs1 ilovecoffeeanddogs1
  • 16-09-2022

Answer: 8 = g

Step-by-step explanation:

56 divided by 7 = g

8 = g

Answer Link

Otras preguntas

How many outcomes are there if you roll two dice with side sides
if y=6x and x=1.5 find y
if you flip the coins 1000 times, what fraction do you expect would come up as:2 heads?2 tails?1 head and 1 tail?PLEASE HELP!!!!!
What causes climate change?
A writing workshop enrolls novelists and poets in a ratio of 5:3.  There are 24 people at the workshop.  How many novelists are there?  How many poets are there
Carmen is at a used bookstore. Paperback books cost $ 1 each, and hardcover books cost $ 2 each. Carmen can spend up to $ 10 in all.A. Write an inequality that
Why do most organisms that die not leave a record of their existence
i dont get what evaluate 11.4n when n=5,n=6.5,and n=10.Please help
Use a factor tree to find the prime factorization of 164
There are 15 black mice in a cage. The ratio of all mice to black mice is 5:1. How many mice are in a cage?