cicilovedragon
cicilovedragon cicilovedragon
  • 14-02-2017
  • Mathematics
contestada

Is the unit price of cantaloupe is 0.65 per ounce in Sally pays $1.95 for a cantaloupe how many pounds did she have her cantaloupe weigh?

Respuesta :

justgigi21 justgigi21
  • 16-02-2021

Answer:

3

Step-by-step explanation:

you just divide 1.95 by 0.65 and you get 3.

Answer Link

Otras preguntas

what is the slope that passes through the points (3,-2) (3,-8)
If Elena’s ice cream cost $1.50 more than Jada’s ice cream, how much more did Elena’s toppings weigh?
on what basis does coffee rankers the top of source of accident MCQ haia due to consumptionb a study by the University of Scrantonc dgive me a answer​
Devin is writing a report about an animal called a zonkey. What information should she first include to best develop the topic? A history of the zonkey IB. what
One mole of ____ contains the largest number of atoms. 1) S8 2) Cl2 3) Al2(SO4)3 4) C10H8 5) Na3PO4
m=-19 & n=6 7 + 4n - m
How are nation states, multinational states, multistate nations, and stateless nations similar to each other?
somebody PLS HELP if you don't know it please don't answer ​
Help me with this please quick !!!
On a bike trip across the United States, Rodney notes that he covers about 190 miles every 4 days. If he continues at this rate, use the ratio table to determin