veronica573
veronica573 veronica573
  • 14-02-2017
  • Mathematics
contestada

Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce

Respuesta :

Kanyiarussell123
Kanyiarussell123 Kanyiarussell123
  • 25-02-2021

Answer: $7

Step-by-step explanation:

3 1/2=5

3•1=3

3+2=5

1.40•5=7

So for 3 1/2 ounce it is $7

Answer Link

Otras preguntas

What does ethical dimension mean
someone help me with this ..
What is the name of the biome in which you can encounter an elephant (in natural environment of course)
If an ant crawls 1 meter in 25 seconds, what is the ant’s speed?
The sum of two integers with different signs is 8. Give two possible integers that fit this description
A 25.0 kg child on a swing kicks upward on the downswing thus changing the distance from the pivot point to her centre of gravity from 2.40 m to 2.28 m. What i
Where does friction occur? Can it happen in liquids, air, with solids?
A sphere is dilated by a scale factor of 1.04 to create a new sphere. How does the volume of the new sphere compare with the volume of the original sphere?
What is the value of this please help
Solve 2p^4+6p^3-8p^2-4p