kerenolengha13
kerenolengha13 kerenolengha13
  • 15-02-2017
  • Mathematics
contestada

gabby and sydney bought some pens and pencils. Gabby bought 4 pencils for $6.71. Sydney bought 5 pens and 3 pencils for $7.12. Find the cost of each

Respuesta :

metchelle
metchelle metchelle
  • 24-02-2017
Given that Gabby bought 4 pencils for $6.71 in total, this would mean that each pencil costs $1.68. On the other hand, Sydney bought 5 pens and 3 pencils with a total of $7.12. In this case, we multiply $1.68 by 3 and the total is $5.03. Now, deduct 5.03 from 7.12 and the answer is $2.09. So $2.09 is the total amount of pens, and each pen costs $0.42. Hope this answers your question.
Answer Link

Otras preguntas

Read the following questions carefully and provide the correct answers. 1. The writer of a play is known as 2. An inscription on a tomb or gravestone is known a
According to the letter in the Unit, Milo Thompson and Louisa Bethley were allowed to get married. True False
Word root for heart
Help me please……………….
Scanlon Corporation has estimated its activity for April as follows: Sales: $900,000 Gross profit (based on sales): 30% Increase in accounts receivable during m
11. How many oxygen atoms are there in one formula unit of Ca2+?
3(-2-4v)<-90 help I'm stuck on this one ​
If 3, 9, 10, x are in proportion find the value of x.​
Please help me from 1 to 24 please
A professor at a local university noted that the exam grades of her students were normally distributed with a mean of 70 and a standard deviation of 10.How many