chan68711 chan68711
  • 14-11-2022
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of soup for $7. 50 how much would it cost to purchase 6 cans of soup?.

Respuesta :

didixd
didixd didixd
  • 14-11-2022

Answer: $3.75

Step-by-step explanation:

Answer Link
vladimirleninguy vladimirleninguy
  • 14-11-2022

Answer:

The cost of 6 cans of soup is 3.75

Step-by-step explanation:

12 = 7.50

1 can = x

12x = 7.50

We need to find the cost of 1 can. So we divide 7.50 by 12.

x = 0.625

Then multiply by 6.

0.625 x 6 = 3.75

As a result the cost of 6 cans of sup is $3.75

Answer Link

Otras preguntas

Can u guys please help me to do this
On a final exam, each multiple-choice question is worth 4 points and each word problem is worth 8 points. Lorenzo needs at least 50 points on the final to earn
(01.06 MC) A cashier suspects that a customer has attempted to pay with a fake $20 bill. Which of the following would indicate the bill is counterfeit?
Why do you think all cells need a cell membrane ?
Select a different story or poem from this unit (I CHOSE AT THE TOURIST CENTRE IN BOSTON BY MARGARET ATWOOD) Identify a literary element in the chosen selection
2.Read the following excerpt from edgar allen poes, "The Raven
What is the latitude of 45
Which angles are congruent to <4?
1 Physical Science Units Exit Ticket 1 point In Unit 1, matter, you will learn about physical and O chemical elemental simple wave properties of matter.
Consideri the expression 5/6(1/2x+6) - 3x