schears schears
  • 12-01-2023
  • Mathematics
contestada

A toy company spends $1800 per day for factory expenses plus $9 to make each teddy bear. They sell the teddy bears for $15 a piece. Create and solve an equation that could be used to find the number of bears, b ,the company has to sell in one day to equal its daily cost.

Respuesta :

Otras preguntas

Which word in the sentence is a direct object? Did you make your hamsters and gerbil their own cages? a. gerbil b. cages c. you d. hamsters
how to find the unit price of a six pack for 2.99
What was the point to establishing military districts in the South during Reconstruction?
What is the value of the exponential expression below? 161/2
How did use of the vernacular affect the spread of humanism in Europe?
What was the effect of increased farming and trade ?
How does a graph with no trend differ from a graph with anomalous data points?
4.875 as expanded form using fractions
On her pogo stick , Lula made 24 hops in 30 seconds. At this rate, how many hops will she make in 50 seconds?
How could you rewrite the expression (3 + 5) + 8 using the Associative Property of Addition?