llamabutt13 llamabutt13
  • 15-09-2015
  • Mathematics
contestada

how to find the unit price of a six pack for 2.99

Respuesta :

TSO
TSO TSO
  • 15-09-2015
6 pack for 2.99

Divide both numbers by 6

1 pack for 0.50

Hope that helped :)
Answer Link
Countrygirl4life
Countrygirl4life Countrygirl4life
  • 15-09-2015
Divide 2.99 by six and you get .498 but you would round it to the nearst hundreth because it is money so it would really be
.50.

So that means that for each ( what ever it is in the six pack) are $0.50
Answer Link

Otras preguntas

The ________ approach emphasizes looking at the whole, rather than the sum of its parts. psychodynamic behavioral functionalism Gestalt
What was one significant result of the war of 1812?
What mythological creature tortures those who are guilty of suicide
Molly has biweekly gross earnings of $839.52. By claiming 1 more withholding allowance, Molly would have $16 more in her take home pay. How many withholding all
A video store offers two types of rental cars. Each rental card is good for six months. The gold rental card costs $25 plus $1.75/rental. The silver rental card
Which set of points lies on the graph of x = -2?
Shakespeare and a few of his fellow actors were given a special privilege...what part did they take as part of the new king's coronation? please help
descriptive essays often use a ? style of organization
How can a euphemism function for unpleasant words or phrases? as a modifier as a definition as an adjective as a substitution
Find the dimensions of a rectangle with perimeter 100m area of 336