muffFelt0o5rriepowel muffFelt0o5rriepowel
  • 13-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 1 pound of turkey costs $2.85 and 1 pound of beef costs $4.25 how much more does one whole and one fourth pounds of beef cost than one whole and one fourth pounds of turkey

Respuesta :

NgoziNwogu
NgoziNwogu NgoziNwogu
  • 13-03-2017
The  answer is $1.75 more than the turkey

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following are key corporate assets?A) intellectual property, core competencies, and financial and human assetsB) production technologies and busine
Choose the correct solution to 2x² - 7x = -5 x = 1 and x = -2.5 x = -1 and x =-2.5 x = -1 and x = 2.5 x = 1 and x = 2.5
If Julie and Erin use the brown yarn they have to make 4 dolls, how much yarn can they use for each doll?
"Leslie had convinced her group that there was no way that they could do poorly on the group project because all of them were very strong students and they had
The length of each of the two congruent sides of an isosceles triangle is 2x + 3.The length of the third side is 2X. It's permanent meter is 36 cm. Draw and lab
The volume of Earth is on the order of 1021 m3 . (a) What is this in cubic kilometers (km3 )? (b) What is it in cubic miles (mi3 )? (c) What is it in cubic cent
Evaluate 3/7r + 5/8s when r=14 and s=8
what is the building unit of proteins??(1)glucose(2)fructose(3)inulin(4)amino acids​
Anything that takes up space and has weight is called
Choose the best answer from the list below. The NADPH used in the reductive steps of fatty acid biosynthesis comes from: 1. NADPH is generated as citrate is is