alisonmontero12 alisonmontero12
  • 14-03-2017
  • Mathematics
contestada

A refillable muy costa $12. Each timé you fill the coffee mug up it costs $2.20. If penelope bought the mug, how many refills can she buy to spend $34?

Respuesta :

MMV04 MMV04
  • 14-03-2017
The mug cost $12 as it is, so first you subtract 12 from 34, which is 22. From there, you divide 22 by 2.20, which would be 10. Therefore, she can get a mug and 10 refills for $34.
Answer Link

Otras preguntas

The ratio of the lengths of corresponding parts in two similar solids is 2:1. what is the ratio of their surface areas?
According to a study conducted at the university of north carolina, one reason that college students feel so much pressure to drink is:
In pavlov’s original studies, the unconditioned stimulus was ____.
Does the following sentence contain a compound subject, compound verb, or compound object? I have often visited the zoo and the wildlife sanctuary. A. compou
______ was opposed to any attempt to unify germany.
There are 13 left-handed and 21 right-handed spirals on the cacti in the photograph. What is special about these numbers? A. The value of the 21st term of t
What salt is formed by the reaction of sodium hydroxide and nitric acid?
If you could control the brain of a rat with your thoughts, what would you tell it to do? Perhaps you'd to tell it to go away. Or, if you were feeling mischievo
Would you expect bacteria to grow at the same rate for decades?
In considering the two-layer sac that encases internal organs, the outer layer of this membrane in the thoracic cavity is called the