gggswagg gggswagg
  • 14-03-2017
  • Mathematics
contestada

a store sells 6tshirt for $55.98. what is the unit cost per tshirt

Respuesta :

LightningEmerald1
LightningEmerald1 LightningEmerald1
  • 14-03-2017
If 6 shirts cost $55.98, then just divide the price for 6 by 6 to get the price for one, which would be the unit price.
55.98 / 6 = 9.33
So the unit price, or price for 1, shirt is $9.33
Answer Link

Otras preguntas

What is the molality when 0.15 mol SO2 is dissolved in 100 ml water? Remember 1 ml of water = 1 gram of water)
Muna has a piece of string that is 4 2/3 yards long. If she cuts it into pieces that are each 2/3 yard long, how many pieces of string will she have.
Lee la descripción y escribe la respuesta. Read the description and write the response. Él es un expresionista mexicano. Inició el movimiento muralista con sus
What is the answer A B C or D
can you please help me solve this equation 4(a+2)=9a
Helpppppp please !!?
use place value patterns to complete the table 0.1
Im Saud Sarabia, up to 60% of university students are women, but women make up less than 5% of the country’s workforce (TRUE OR FALSE)
which decimal is equivalent to 122/11
If 4/5 ton of concrete covers 5/6 of a bridge, how many tons of concrete are required to cover the entire bridge?