legendarcher10 legendarcher10
  • 14-03-2017
  • Mathematics
contestada

you buy 6 apples for $33. WHat is the cost of 10 pounds of apples

Respuesta :

Doctorflame11
Doctorflame11 Doctorflame11
  • 14-03-2017
10 lbs of apples will cost $55 

How? Well...

First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
Answer Link

Otras preguntas

An essay is a type of
Michelle invests her money in an account earning simple interest. What can she expect to happen to the balance of her account.
Explain why is air transport preferred in north eastern states of India
Which type of tissue performs a roll of signal conduction in the body?
the democrats fought almost bitterly at times over
What is the mass in grams of one mole of any substance know as
When did Diplodocus extinct. Thanks
Can I get help with this please
How does fossilized carbon get back into the atmosphere? (2 poic) living organisms need nitrogen to build proteins and nucleic acids, but nitrogen cannot be use
Which item is not mentioned in the SAE J2099 standard of refrigerant purity?