nnarssies01
nnarssies01
15-03-2017
Mathematics
contestada
$9.60 for 4 pounds as a unit rate
Respuesta :
leslieerh
leslieerh
15-03-2017
you would divide 9.60 by 4 and you would get
2.40 each pound which would be your unit rate
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 96+ )
Otras preguntas
Given the binomials (x - 2), (x - 1), (x + 2), and (x - 4), which one is a factor of f(x) = x3 + 7x2 + 14x + 8?
the force that gravity exerts on an object is called _____. weight volume density mass
Maxwell shoots a rubber band at his friend Jimmy. Which type of energy is converted into kinetic energy? A) elastic potential energy B) nuclear potential energ
What happened when the Spanish-American war ended?
On Average,Jessica calculated that 17% of the time it snows during her drive to work. If she drives to work 180 days,How many days should it snow?
NEED HELP ASAP!!! The Virginia plan did Not include the following: Lower house for “popular” vote Two Houses of Congress Madison derived his ideas for
An economist proposes that the best remedy for declining productivity is to lower taxes, which would increase investment and ultimately increase productivity. t
What are the early symptoms of HIV, and how do they contribute to the spread of this virus? People who are infected with HIV may not show symptoms for 10 yea
What statement best describes the value of root 8
Wrote his first opera in 1704