Seudónimo Seudónimo
  • 15-03-2017
  • Mathematics
contestada

Cream cheese costs £3.60 for 1 kg
Robbie buys a pot of cream cheese for 90p
How many grams of cream cheese does he buy

Respuesta :

jordan1orchanowski jordan1orchanowski
  • 15-03-2017
Cheeses Cream Cheese Cream chease costs 3.60 for 1kg robbie buys a pot of cream cheese for 90phow many grams of cream cheese does he buy? A drink and a box of popcorn together cost 90p. ... How many bags of each type of apples did he buy? ... 1 mark. £. Cream cheese costs £3.60 for 1kg. Robbie buys a pot of cream cheese for ... How many grams of cream cheese does he buy?
Answer Link
gandalfhan gandalfhan
  • 15-03-2017
£3.60= 1kg
90p=n
3.6/9=4
So 1kg/4=0.25kg or 250g
Answer Link

Otras preguntas

People began to build permanent homes using materials such as wood,stone and even (skin /bones)?
How many people do you have to kill for it to be considered a massacre?
Connor ate 1/4 of an apple Orlando ate 1/4 of the same Apple how much of the Apple did Connor and Orlando eat in all
What is the reason that u-238 is different from u-235?
Giving Brainliest!Suppose the number of students who prefer watching movies is 115. What would be the relative frequency? Round the answer to two decimal places
What addition doubles fact can help you solve 4 +5?
Can someone help me need answer
which of the following is a rational number?
845,636rounded to ten thousand
What is 7/4 as a mixed number? A. 3/4 B. 4/7 C. 1 3/4 D. 2 3/4