babababnajahsbs babababnajahsbs
  • 13-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 1 1/4 pounds of bananas sell for 80 cents and 1 1/3 pounds of apples sell for 90 cents which fruit is cheaper and why?

Respuesta :

PokeMan57
PokeMan57 PokeMan57
  • 13-04-2017
It would be the apples because it's more for less per amount.
Answer Link

Otras preguntas

Jack is trying to make extra money on his summer vacation from school. He works two different jobs, earning $9 per hour washing cars and $6 per hour walking dog
1. Photosynthesis is a chemical reaction that happens in the Chloroplast of plant cells. Which sentence describes one important energy conversion that occurs as
Which of the following caused immigrants to experience culture shock when arriving in the USA? A. Their new surroundings in America. B. Having family come with
Help please picture above
3. If a net horizontal force of 49 N is applied to a box whose mass is 5 kg what acceleration is produced?
The drama club needs to sell 50 tickets to the school play. So far, they have sold 9 tickets. What percent of their target have they sold? Enter your answer in
Answer the questions for brainiest :D
Why are these triangles similar?​
Which expression is equivalent to (2x − 3)(x + 4) ?
Please help me . I also need an explanation