gonzalez10987666 gonzalez10987666
  • 13-04-2017
  • Mathematics
contestada

The same brand of jelly beans comes in 2 sizes. a 10 ounce bag for $1.99 and 18 ounce bag for $2.99. which size is the better but per ounce

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-04-2017
The 18 ounce would be a better deal
1.99/10=.19
2.99/18=.16
Hope this helped
Answer Link

Otras preguntas

HELP ME !! WILL NAME BRAINLIEST !! The mass of a star is many times bigger than the Sun. What other information is needed about the star in order to estimate it
What is the source of the energy converted by producers?
What Tennessee agency is responsible for licensing pets and ensuring that they are vaccinated for rabies?
Water is a colorless and odorless liquid. It can exist in solid, liquid, and gas states. It boils at 100 degrees C and melts at 0 degrees C. Which option best
According to the text, a woman lives with a(n) __________ or a divided awareness that caregiving is most important to her, but it is not highly valued in societ
what is the intersection​
What family is copper ​
A. f(x)=2x(0.5)^x B. f(x)=0.5x(4)^x C. f(x)=4x(0.5)^x D. f(x)=4x(2)^x
how to solve fractions​
A sporting goods store sells triangular team pennants in two sizes. The base of one pennant is 18 in. and the length of the side is 9 in. The other pennant is s