nicki6547
nicki6547 nicki6547
  • 15-04-2017
  • Mathematics
contestada

if 18 cupcakes cost $44.64. How much would 20 cupcakes cost?

Respuesta :

Cabbor Cabbor
  • 15-04-2017
20 cupcakes will cost $49.60. You divide 44.64 by 18 and get 2.48. Multiply 2.48 by two getting 4.96. Then you add 44.64 and 4.96 together and get your answer.
Answer Link
Camarrow99 Camarrow99
  • 15-04-2017
First you have to get the cost of one cupcake

18/44.60=2.48

So one cupcake would cost $2.48

Next multiply the cost of one cupcake by 20

2.47 x 20=49.6

The cost of 20 cupcakes would be $49.60
Answer Link

Otras preguntas

One kind of evidence that supports wegeners hypothesis is that
Why did some believe that a form of socialism was a solution to the economic divide that existed in the United States during the Gilded Age?
17.16 is 62.4 % of what number?
Write the decimal as a fraction or mixed number in simplest form: 5.32
What is the function of the verbal in the sentence? My goal is to skydive over the Grand Canyon.
is 4/6 greater than 6/10
Which best explains why Britain restricted trade with the colonies?
Name three types of organisms that are made of plant cells?
Algebra:please answer #1 and show work
The cost C, in dollars, of building m sewing machines at Sienna’s Sewing Machines is given by the equation: C(m) = 20m^2 - 830m + 15,000 (a) Find the cost of b