heatherhayworth heatherhayworth
  • 12-03-2015
  • Mathematics
contestada

Rachel can buy 18 eggs for $1.49 or 12 eggs for $1.09. Which is the better buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-03-2015
  1.09/12=0.091  18 eggs is a better buy
Answer Link

Otras preguntas

Do you underline or put book titles in quotations?
Katrina has 8 ribbons for her hair.3/4 of the ribbons are blue.how many of Katrina ribbons are blue.could u show me how 2 find the answer..
If the volume of a cube is 27 cubic meters, find the surface area of the cube
7 qt. 2c. =______ c.
What is the simplest form of the fraction 4/10
Do you underline or put book titles in quotations?
Tickets to a play cost $14 each by mail, plus a $2 processing fee for each order or one or more tickets. Write a rule to describe the total cost as a function o
A sailboat has a mast that holds a triangular sail.The sail has a base of twelve meters and a height of nine meters. The cost of the sail is $15 per square mete
Use elimination to solve the system:6x-4y=6-6x+3y=0
why do volcanoes erupt in the part of the world where Mont  Isle is located??