CreolaRaybourn388
CreolaRaybourn388 CreolaRaybourn388
  • 14-03-2015
  • Mathematics
contestada

at the grocery mrt strawberries cost 2.99 for 2 lbs and at badwin hill market strawberries are3.99 for 3lbswhat is the unit price of strwberies at each grocery store

Respuesta :

mkstrong696 mkstrong696
  • 14-03-2015
grocery mart is $1.50 per lb and hill market is $1.35 per lb
Answer Link
kiwihugs kiwihugs
  • 15-03-2015
grocery market
2p = 2.99
p = 1.495 (1.50)
---------------
badwin hill market
3p = 3.99
p = 1.33
Answer Link

Otras preguntas

Rewrite the linear function 6x+2y=10 in slope-intercept form.
Branliset answer plz
in parallelogram ABCD,the measure of angle A=55°,line segment AB=2.5 feet and line segment BC =1 foot. find the measure of angle C.
Which phrase correctly completes the second sentence? Me gusta leer revistas de deportes. ____________ cuando tengo tiempo libre. A) Los leo B) Lo leo C) L
Discuss how the route of drug administration chosen might be dependent on a person's age. What preferences might a patient have if they are elderly, pregnant, o
Which information is best covered in this section of the MSDS?
when choosing a career a good place to start is ?
Need help with this page of my final . Have no idea how to do geometry . Anyone good at it ? I'd appreciate it !
Best explained and correct answer gets brainliest.
Do the historians in the article generally agree or disagree with one another about the causes and legacy of the Civil War? What does this agreement or disagree