wendow20 wendow20
  • 11-05-2017
  • Mathematics
contestada

One dozen eggs were purchased for $.89 how much do 4 eggs cost?

Respuesta :

MMMski
MMMski MMMski
  • 11-05-2017
I believe the answer is 29.67 (if I calculated correctly). However, it can easily round to $.30
Answer Link
Helper512 Helper512
  • 11-05-2017
There are 12 eggs in one dozen. 
Set up an equation
12eggs/0.89 = 4eggs/x
cross multiply and solve for x

or

just divide 0.89 by 3 because 4 eggs * 3 eggs = 12 eggs.
Answer Link

Otras preguntas

76255 divided by 309
For every ton of paper that is recycled, 17 trees are saved. Discrete or continuous?
As food became more abundant, fewer people were needed in the fields. As a result, some people...
How would a government legally take control of another territory to add it to its own?
Which of the following is one of the five causes of a business cycle? a. decrease in consumer demand c. recession b. external shocks d. none of the above
what is 3.4 divided by 4 and please show your work.
Which word in the sentence is a participle? Do not cry over burnt toast! a. cry b. burnt c. Do d. over
Which term is a major export of many islands in oceania? a.pineapples b.oranges c.bananas d.coconuts
When economists use the term "laissez-faire," what economic idea are they referring to? A. Government plays an important role in regulating the economy. B. Indi
When h has the value 12 calculate 5h - 2