bobbiewasabie bobbiewasabie
  • 13-05-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of peanut varies directly with the number of pounds but. If 3 pounds of peanuts cost $6.30, what is the cost of 4.5 pounds

Respuesta :

taylorngibson
taylorngibson taylorngibson
  • 13-05-2017
4.5 pounds of peanuts costs $9.45
Ver imagen taylorngibson
Answer Link
dm399380
dm399380 dm399380
  • 13-05-2017
3/6.3=4.5/x
3/6.3(6.3)=4.5/x(6.3)
3=28.35/x
3(x)=28.35/x (x)
3x=28.35
3x/3=28.35/3
x=9.45
The cost of 4.5 pounds will be $9.45
Answer Link

Otras preguntas

Select all that apply. Who led revolts against the Liang dynasty? Ly Bi Tai and Nan-chao rebels Dinh Tien Hoang Trieu Quang Phuc
1. Which type of metal did Rutherford shoot alpha particles into? A)Copper B)Zinc C)Gold D)Platinum 2.When Thomson held a positively charged plate near the cath
Which event allowed the Roman Republic to control parts of northern Africa?
7×3.8show me the work you did to get the answer
Define a variable then write each phrase as an algebraic expression. Please write an answer and show work.Thanks one half of the total cost
i need to know number 18 and how u solve it with
Choose the correct simplification of the expression 4 times b all over a to the power of negative 10. a to the 10th power times b all over 4 4a10b 4 over a t
What is the formula for iodine tribromide
Please help what is the answer
How does a polyatomic anion differ from a monatomic anion? Thanks for your help! :)