keshunnaok keshunnaok
  • 12-04-2015
  • Mathematics
contestada

The store is offering a sale pack of video games for $43.88. What is the unit price of a video game in the sale package

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 12-04-2015
it depends how many video games in 1 sale pack

if x in 1 pack then
43.88/x= cost per video game

so 4 per pack so
43.88/4=10.97 per video game

answer is $10.97 per video game
Answer Link
alex09000 alex09000
  • 12-04-2015

To figure out the unit price you need to divide.

$43.88÷4= $10.97

The answer is: $10.97

Answer Link

Otras preguntas

La clase __________ (hablar) de la tarea.
what the meaning of railroad
Robert loves to lift weights. He does it two times a week. Which of the following benefits is Robert getting from his activity?
a class has 15 boys and 16 girls. what is the probability that a boy's name is drawn at random? 15/31 16/31 15/16 16/15
A solution that is a 4 on the pH scale is a
how are repetition and republication alike and disalike. please help
To move to the end of the document using the keyboard
what are five facts about gary soto?
the quotient of j and 8
what is 363 rounded to the nearest tenth