marielnino22 marielnino22
  • 13-04-2015
  • Mathematics
contestada

A box of a dozen fruit tarts cost $15.00.What is the cost of one fruit tart

Respuesta :

LadyCiel
LadyCiel LadyCiel
  • 13-04-2015
One dozen is 12, so divide 15 by 12 to get the price of one fruit tart, which would be  $1.25.
Answer Link
cclemeno cclemeno
  • 13-04-2015
This is a division problem
one dozen= 12 tarts

$15.00 / 12= $1.25 for one tart

Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

How do indicators relate to standard of living? Indicators are determined by standard of living. Indicators create standard of living. Indicators comprise the
On the periodic table, there are some elements with three-letter symbols. In the future, these elements will have new names and sysmbols A. True B. False
Please help with biology ASAP
How does de-icing roads with salt negatively impact the environment?
There are 10^9 bytes in a gigabyte. There are 10^6 bytes in a megabyte. How many times greater is the storage capacity of a 1-gigabyte flash drive than a 1-mega
Read this line from Walt Whitman’s poem “Song of Myself” “I sound my barbaric yawp over the roofs of the world” Which of these poetic devices does he use her
Sleeping just one hour less a night can prevent you from learning or functioning normally.
Which object has the most momentum A. a 500-pound car moving at 20 miles per hour B. a 200 pound car moving at 60 miles per hour C. a hundred pound car movie an
What is the recommended time of a cool-down period after exercising?
Find the value of x. Round your answer to the nearest tenth.