izzyloveya2
izzyloveya2 izzyloveya2
  • 15-04-2015
  • Mathematics
contestada

Elle can buy 2 quarts of milk for $3 or 1 gallon of milk for $3. Which is the better deal? Explain.

Respuesta :

calamityjane calamityjane
  • 15-04-2015
The better deal is 1 gallon for 3 dollars. Why? It's because in a gallon of milk is 4 quarts. So why by 2 quarts for 3, instead of 4 quarts for 3.
Answer Link

Otras preguntas

a hot air balloon begins its descent at a rate of 22 1/2 feet per minute. how long will it take for the balloons elevation to change by -315 feet
in a crate of 1500 ligth bubls .it is estimated that 4% are defective how many of 1500 ligth bulbs in the crate are likely to be defective .witch one 600/400/60
_________ were primarily constructed for profit.
How are rates and ratios related
What financial problems faced congress during the revolution
In modern society, what do we mean when we refer to the division of labor? A. All the jobs people do are connected to other jobs. B. Splitting work equally betw
Ramon earns $1,735 each month and pays $53.10 for electricity. To the nearest tenth of a percent, what percent of Ramon's earnings are spent on electricity each
how did the united states develop an overseas empire
Is our lives determines by fate, or the acts of our free will? Please explain.
what is |3.8| i need help