craftysusan craftysusan
  • 14-07-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. write an equation to determine the total price, c, for n apples.

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 14-07-2017
equation should be

c = 1.76n

hope it helps
Answer Link
jujuloulou
jujuloulou jujuloulou
  • 14-07-2017
the answer to your question is: c=1.76n

Answer Link

Otras preguntas

A school principal wants to buy some book cases for the school library. She can choose between two types of book case. Type A costs $10 and it requires 0.6 m2 o
Monsieur Dufour prepares bread dough. It needs 4- cups of flour. To measure the amount of flour, he uses a half-cup container. How many half cups does Monsieur
All of the following explain why Paul Lazzaro is ironic given the conflict and setting except which? Select one: a. Paul Lazzaro is a soldier who is supposed to
Please help me with this I would give you 50 points. FEET 1 4 5 INCHES 24 35
PLEASE ANSWER 60 POINTS Which is an example of genetic drift? A. Artificial selection creates vegetables resistant to insects. B. Allele frequencies change rand
ANSWER FAST, WILL MARK!!!
441 N of force is being applied to the zip-lining seat that Sarah is sitting on. What is Sarah's mass?​
Stuck. Please help me
why do marketing personnel have to travel locally​
What was the effect of Spain becoming a Catholic empire? A.) The nation was united by a shared set of beliefs. B.) The nation was united in a desire to grow the