moniej0596 moniej0596
  • 11-08-2017
  • Mathematics
contestada

Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99. His sister says that at that price, each drink would cost just over $2.00. Is she correct, and how do you know? If she is not, how would Devon’s sister find the correct price?

Respuesta :

lukieswoosh
lukieswoosh lukieswoosh
  • 14-08-2017
it's the third option
Answer Link

Otras preguntas

Find the diameter of a circle whose area is 254.34 square inches.
Why might ancient peoples have used real animals as inspiration for some of the animals in their myths? What is another example of a mythical animal that might
What did the Civilian Conservation Corps primarily work on
If the sales tax in your city is 10.8%, and an item costs$191 before tax, how much tax would you pay on that item?
which event caused a decrease in trans-saharan trade
Il arrive souvent dans la vie que les parents prennent des décisions a la place de leurs enfants (études mariage....) ces choisi conviennent ils toujours aux en
four students is blank percent of 20 students
whats 0.7(3.6x10^-2)
How long is a foot in inches?
Compare and contrast replication and repeated trials