Seudónimo Seudónimo
  • 15-08-2017
  • Mathematics
contestada

Janie bought 4 apples and 6 bananas. Each apple costs $0.40, and each banana costs $0.60. Enter an expression representing the total cost.

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 15-08-2017

total cost = c

c =0.40(4) + 0.60(6)

c = 1.60 + 3.60

total cost = 5.20

Answer Link

Otras preguntas

If the brain does not have enough thiamine what is it unable to do
Shi Huangdi's terracotta warriors are sometimes called the eighth wonder if the ancient worldtruefalse
What territorial change resulted from the Peace of Paris (1763), which ended the Seven Years' War?
how did scientist respond to copernicus's discovery?
Find the least common denominator for the pair of rational numbers
The mayflower compact paved the way for select one: a. war against the american indians b. the salem witch trials c. a national church d. a constitutional democ
What were the Puritans trying to “purify”?
Select the best question that completes the conversation between friends. Me va regular
PLEASE HELP!! PLEASE. Instructions: Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Not all tiles will be used. Match the parabolas represented by th
Please help with biology