brianad6
brianad6 brianad6
  • 16-08-2017
  • Mathematics
contestada

Ramòn bought a dozen ears of corn for $1.80. What was the cost of each ear of corn?

Respuesta :

kphung76127
kphung76127 kphung76127
  • 16-08-2017
One dozen= 12

$1.80/12= $0.15 each

Final answer: $0.15
Answer Link
pizzafrylover pizzafrylover
  • 16-08-2017
Your answer would be15 cents because 12 divided by 1.80 equals .15 so your answer would be 15 cents
Answer Link

Otras preguntas

Which American policy during the period between World War I and World War II would George Washington support?
y = 4x - 6 2x - 3y = 8 If this problem is to be solved by substitution, which is a correct step?
Which statement best explains the value of 16-(-3)
​Troy, a​ consultant, recommended a complete upheaval of the way work teams and managers are used at DEF Company. Not​ surprisingly, employees were resistant to
how many five cent make up 1 dollar
1. x and y vary inversely, and x = 50 when y = 5. Find k. Then use k to find y when x = 10.
Refer to the following compounds. (A) CH3CH2CH2CH3 (B) CH3CH2CH2OH (C) CH3COCH3 (D) CH3COOH (E) CH3CH2CH2NH2 Dissolves in water to form an acidic solution
Type the integer that makes the following division sentence true. ​ ​ ÷(−5)=(−4) Write the full equation
What weapons were used in wars in Africa starting from 1690?​
If an applicant is experienced, has a solid work history, and is staying within her field, the most effective format for her resume would likely be _____. chron