kynnedywilliams66 kynnedywilliams66
  • 13-03-2024
  • Mathematics
contestada

how much does each ounce cost if there is 20.8 ounces that costs 3.52 dollar?

Respuesta :

l0n3lyins0mniac
l0n3lyins0mniac l0n3lyins0mniac
  • 13-03-2024

To find the cost per ounce, you divide the total cost by the total number of ounces:

Cost per ounce = Total cost / Total number of ounces

Cost per ounce = $3.52 / 20.8 ounces

Cost per ounce ≈ $0.1692

So, each ounce costs approximately $0.17.

Answer Link

Otras preguntas

Solve 3x+5=18 in slope form?
What was the Berlin Wall?
round to the nearest whole number 3.1
how do you work out 18 divided by minus 3
I'm in 8th grade and I have no idea what positive-negative square roots are! We have a test soon and I need someone to explain to me what they are
43.586 to the nearest tenth, hundredth and whole number
A 1.8-kg object moves in the x direction according to the following function: x(t) = 2t2 + 3t − 5 (SI units). What is the force on the object after 2.7 s?
Find the value of the variables (x + 10) (4x - 35)
686,293 what is the value of the 8
Ok so, 1, 5, 17, and 53. What's my rule?