symirra14 symirra14
  • 15-03-2024
  • Mathematics
contestada

49 kg of apples cost $343. How many kilograms of apples can you get with $210 ?

Respuesta :

Saharin Saharin
  • 15-03-2024

Answer:

30kg of apples

Step-by-step explanation:

49kg of apples costs 343

1$ can buy 49kg divided by 343 apples.

$210 can buy 49kg x 210 apples

343

$210 can buy 30kg apples apples.

Answer Link

Otras preguntas

Consider the facets of historical study you have explored in this lesson. Which is the most useful analogy for the study of history? A. almanac B. fact sheets C
please solve part a,b,c,d​
b. Write an exponential equation for the following situation. The drug dosage is 500 mg. The drug is eliminated at a rate of 5.2% per hour. Use D = the amount o
10. Find the mass density of a ball with 22.0 g and a radius of 0.875 cm.
PLEASE HELP MEEEEEEEEEEE
Need some help with this question
BC equals 3X, cd equals 4X -13, If BC equals 15, what is BD?
Simplify 3 × 3x x y x 4z × x × y × 2​
What does fedele see as the best course of study and the purposes of study?
One of those sentences___ make sense to me. O don't O doesn't