bridgetarviso bridgetarviso
  • 12-04-2024
  • Mathematics
contestada

kaylle and her mom went to the store for the school play they need 3 1/2 yards of string if each yard cost 4 dollars how much will 3 1/2 cost

Respuesta :

Qwerty115
Qwerty115 Qwerty115
  • 12-04-2024

Answer:

14 dollars

Step-by-step explanation:

Since we know that each yard of string costs 4 dollars, and that Kaylle and her mom need 3 1/2 yards of string total, we can:

- multiply 3 × 4 to get 12

Since 2 is 1/2 of 4, we can:

- add 12 + 2 = 14

3 1/2 yards of string will cost 14 dollars in total.

Answer Link

Otras preguntas

Question 6 of 10 Match each disease to the correct pathogen type. Protist ? Cold Virus Athlete's foot Fungus ? Giardia SUBMIT
How does tourism increase incone and employment opportunity in a country?pleas give me answer ​
Which of the following is not a right triangle? a 30, 40, 50 b 9, 40, 41 c 24, 32, 40 d 40, 76, 86
Find the slope. Find the slope
HELP :( can someone help me <3 write a essay about Topic: Should the Federal Minimum wage be increased to 15$? THINGS TO KNOW BEFORE STARTING + Include + i
33. Jessica locates her garden using a coordinate grid with yards as the units. The two points (-5, -2) and (-8, -3) represents the two corners of the garden. A
PLEASE HELP ITS MATH THANK YOUUUU
167 4 3 2 1 -6 -5 -4 -3 -2 4 2 3 6 - 2 -1 slope = - 2 -3 -- What is the slope
PLEASE HELP ME QUICKKK, FIRST CORRECT PERSON GETS BRAINLIEST​
Someone please help me