nm145335 nm145335
  • 15-05-2024
  • Mathematics
contestada

you own a pet store that sells a 5 goldfish for 9 dollars.What is the cost for one goldfish

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 15-05-2024

Answer:

1 goldfish costs $1.80

Step-by-step explanation:

$9/5 = $1.80

Answer: 1 goldfish costs $1.80

Answer Link

Otras preguntas

Plz help me with this
Which countries attacked Israel during the Yom Kippur War in 1973?
this makes no sence pls help explain it so i can do better at it
what is the value of the function at x=-2​
How does meiosis reduce the number on chromosomes contained in a cell?​
El otro día estábamos mi novio y yo paseando (1) You AnsweredtranquilamenteCorrect Answer is tranquilamentepor el parque cuando de repente vimos a un niño que s
What are important arguments in favor of trade protection policies? (Select all that apply.) Trade protection policies increase people’s wages. Trade protection
In which organ in the lymphatic system does the breakdown of damaged red blood cells take place?
A good netballer has strong ones
1. List the steps that should be used to solve the equation (f)x=g(x) by graphing when F(x)=(1/2)^x-3 and g(x)=3x+5