karelybeltran2 karelybeltran2
  • 13-09-2017
  • Mathematics
contestada

The Bread Alone Bakery has a daily overhead of
$
90
90
. It costs
$
0.60
0.60
to bake each loaf of bread, and the bread sells for
$
1.50
1.50
per loaf.

Respuesta :

yahirvaladez4
yahirvaladez4 yahirvaladez4
  • 13-09-2017
We let C be the cost
           x be the  number of loaves

cost = overhead cost+ cost to bake - selling price

cost = 90 + 0.60x - 1.50x
cost = 90 - 0.90x

Hope this answers the question. Have a nice day. can you subscribe to my channel its flameboy21 valadez
Answer Link

Otras preguntas

Describe the movement know as realism why did it start? And what did it portray?
What is Orwell’s primary reason for writing chapter 10 of Animal Farm? He wants to show that he has no interest in politics or history and instead desires just
SUPER EASY MATH QUESTION!!!!!! 25 POINTSSSSS!!!!!!!! PLEASE ANSWER CORRECTLY!!!!!!!!!!!!!!!! Problem: Five sisters each bought matching scarves and tw
For an amendment to be added to the U.S. Constitution, the amendment has to be a) ordered by the president and then passed by both houses of Congress b) pa
The speed of light is 3x10^5 kilometers per second. What is that in standard form?
Titles of: Jesus Of Nazareth Lord Emmanuel Messiah Lamb of god Son of god Rabbi Christ
Escherichia coli is classified as: A.)an archaea. B.)a eukaryote. C.)a bacterium. D.)a virus.
I need help with 9 & 10 please!
which of the following methods estimates geologic events by comparing the object to the layers of Earth they were discovered inA. fossil datingB. Geologic datin
Please can someone list 3 reasons why the case of Marbury v. Madison was important?