edwin4 edwin4
  • 14-09-2017
  • Mathematics
contestada

2 boxes of cereal cost $5:16 how much would 3 boxes of cereal cost

Respuesta :

ovyala
ovyala ovyala
  • 14-09-2017
Multiply the price times the number of boxes
Answer Link
graykangaroo
graykangaroo graykangaroo
  • 14-09-2017
Ok, we know that 2 boxes cost $5.16. We can divide this price by 2 to find the price of one. 5.16/2 = $2.58, so we now know that one box costs $2.58. We can multiply this by 3 to find the cost of three boxes, $7.74. Three boxes cost $7.74
Answer Link

Otras preguntas

what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
How did machines speed up  textile manufacturing
Can water and pebbles form a solution?
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Jamaal buys his clothes at Super Discounts. On Saturday, he bought shoes regularly priced at $40 for 25% off, and a jacket regularly priced at $100 for 30% off.
How did machines speed up  textile manufacturing
Can water and pebbles form a solution?
You bought a car for $25,000. You have owned it for one year, and it is now worth $21,000. What is the percent decrease in your car's value?16%19%84%119%