nefertitygd nefertitygd
  • 14-09-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice costs 79 cents and 32 oz of white rice costs $3.49 which package is a,better deal

Respuesta :

phantasticbeanz
phantasticbeanz phantasticbeanz
  • 14-09-2017
Brown rice is cheaper because .79+.79 < 3.49
Answer Link

Otras preguntas

(a) How much negative charge is on each oxygen of the carbonate ion?
What might have caused the rabbit population shown in the graph below to increase less in the third year than in the previous 2 years?
Slavery was needed the most in what area of the colonies?NorthSouthWest
a cylinder rod formed from silicon is 46.0cm long and has a mass of 3.10kg. The density of silicon is 2.33g/cm3. what is the diameter of the cylinder?
An industrial union: is most concerned with increasing the demand for workers in an industry restricts supply of labor through licensing requirements organizes
Under the protection of the ________ amendment, the movement of news remains uninhibited because it is essential that the people are given the information they
que segnifica la siguientes frases? la suerte es proporcional al sudor la peor experiencia es la mejor maestra
The advanced algebra teacher wants to know if the students need a study guide for a test what is the best design for data collection
In the _________, if profits are not possible, the perfectly competitive firm will seek out the quantity of output where _____________________ .
Lou has 3 over 4 of an hour to do his math homework, play video games and help with dinner. If he splits his time equally between the three activities, how much