ilovejeksmw3183 ilovejeksmw3183
  • 14-09-2017
  • Mathematics
contestada

Joe spent $7.75 to purchase 23 snacks for the club meeting. chips are $0.25 and pretzels are $0.50. how many of each type of snack did joe buy?

Respuesta :

torynmorgan6 torynmorgan6
  • 17-09-2017
Joe bought 15 chips and 8 pretzels
Answer Link

Otras preguntas

How does Ishmael Beah learn about the existence of the Sierra Leone Civil War?
After Spain's split, the Soviets sent aid to the a. Nationalists. c. Loyalists. b. Communists. d. Traditionalists
The War of 1812 and the American Revolutionary War both took place in American territory. What is another factor that these wars had in common?
According to Aristotle, a great playwright does not need the element of __________. spectacle plot character thought
A family pass to the amusement park costs $54. Using a distribution property, write an expression that can be used to find the cost in dollars of 8 family passe
Education from kindergarten through the eighth grade is considered _____ school. elementary secondary postsecondary primary
Kelly has 4 dimes and some nickels. The total value of her coins is $2.25. Write an equation for this.
The Nile River begins in East Africa and ends at the ______________ Sea. a. Red c. Mediterranean b. Black d. Indian
The emotional atmosphere of a literary work is called a. tone. b. mood. c. allusion. d. alliteration.
The FLSA provides for the payment of "double time" for any hours worked on holidays. (Points : 5) a. True b. False