emmamathis
emmamathis emmamathis
  • 14-09-2017
  • Mathematics
contestada

Danny had $116 to spend on nine books. After buying them he had $72 left. How much did each book cost?

Respuesta :

bowgirl719
bowgirl719 bowgirl719
  • 14-09-2017
4.88
-subtract 116-72
-divide by 9
-round
Answer Link

Otras preguntas

Five more than twice a number is 17.
how do I do these 2? Explain in steps please!
In 2006, the population of a country was 50.3 million people. From 2006-2050, the country's population is expected to decrease by 6.5%. Find the expected popula
how do i factor the quadratic expression   4x^2-11x=3
what is the coefficient for the formula 6C6H12O6?
Five more than twice a number is 17.
Solve the equation for x∈Z -x² +8x -14 ≥ 0
Lea buys 20 picture frames. Some are 4 in. by 6 in. frames which cost $5.80 each, and the rest are 5 in. by 7 in. frames that cost $9.60 each. She spends a tota
how would you say they (male) play volley ball in french
What did the attack on the U.S. military barracks in Beirut and other terrorist incidents against Americans and other westerners reveal about a new worldwide da