reenie926owb9zi reenie926owb9zi
  • 15-09-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 liter bottle of Coke for $1.39 or a 12 pack of 12 ounce cans of Pepsi for $3.49. Which is the better deal?

Respuesta :

Falling
Falling Falling
  • 15-09-2017
2 liters equals approximately  68 ounces, which costs about 6 cents per 12 ounces (cost per ounce is too small to document). The cost per a twelve ounce can is about 0.29 cents. The can is the better deal.
Answer Link

Otras preguntas

ANSWER ALL QUESTIONS LISTED WITH NO MISTAKES! 1. How can the United States government best be described? (Unit 2) a. democratic and unitary b. autocratic and co
Write the equation of the graphed line in y = mx + b form
What changes did napoleon make to the french government and french society?
Why did we cut both segments of dna with the same restriction enzyme answer?
During which stage of engine operation does the air that has been mixed with fuel get drawn into the cylinder? A. Exhaust B. Compression C. Intake
I need help please!!!!!!!! 12 and 13 Pretty please dont understand!
Which feature of Timbuktu helped make it a center of intellectual advantage and culture
what is the simplest form of 2 4/12
Write a pagraph in the passé composé explaining what happened yesterday or last week. Write at least 8 sentences in correct French.
Select the statement that accurately describes the muscular system. A. The muscular system is composed of two different types of muscles. B. The muscular system