bigmamananaoxs2rp
bigmamananaoxs2rp bigmamananaoxs2rp
  • 14-10-2017
  • Mathematics
contestada

wade purchased 3 videos and one music CD, the CD cost wade $12.99 if he paid the same amount of each video and spent a total of $42.96,how much did each video cost?

Respuesta :

castilloceleste1 castilloceleste1
  • 14-10-2017
first subtract $12.99 from $42.96 which is $29.97 then divide that by the 3 videos and you get. $9.99 which is how much every video cost
Answer Link

Otras preguntas

The number of in the nucleus of the atom is the atomic of that element. Because atoms are electrically natural, the member of proton and in a atom are equal.
Suppose you want to have $500,000 for retirement in 35 years. Your account earns 8% interest. How much would you need to deposit in the account each month?​
what is the best brand
Identify the prepositional phrases in the sentence below: Debra wanted to go home after a long day at work.
URGENT! MARKING BRAINLIEST !!! Why is the brain notified about the reflex AFTER it is acted on?
Please help me Will mark brainliest !! TY
Please write 4-5 sentences about this image.
Which two organisms would most likely synthesize the most similar enzymes? a monkey and mouse b Cow and horse chimp and rat d horse and dog
Adaptability is the ability and willingness to adapt to changing situations. This activity is important because people who are more adaptable are much better at
Three friends each bought two slices of pizza and a drink at the mall. If drinks cost $0.75, and the total of their order was $11.25, how much did one slice of