chuckied707 chuckied707
  • 15-10-2017
  • Mathematics
contestada

ABC preschool spun $1,475 on diapers this year.if the diapers cost $25 per box how many boxes did they used?

Respuesta :

Apocrophon
Apocrophon Apocrophon
  • 15-10-2017
Cost = number of objects x price per object

$1,475 = x boxes * $25

x = 1,475/25 = 59 boxes of diapers
Answer Link

Otras preguntas

Which sentence contains an adverb clause? A. Have you ever played a card game by yourself? B. All the board games are stacked in a closet in the den.
The only invertebrates known to hear are _____. insects, crab/lobster, mollusks, earthworms
During the Industrial Revolution, hazardous working conditions for _____ and _____ led to new workers' protections laws being passed. women children men
Almost 79% of the earth’s atmosphere is composed of ____________. a. nitrogen b. oxygen c. helium d. carbon dioxide
In the final lines of this section Chaucer summarizes some of his society's beliefs whom does he blame for Chanticleers apparent fate? A. The Fox B. Pertelote C
The Supreme Court case of Marbury vs. Madison strengthen the power of the judicial branch by
It is impossible for any critic to not be somewhat influenced by his own beliefs, values, and prejudice. a. True b. False
How many solutions are there in the following equation. 2x-4x+8=32 A. No solution B. 1 C. 2 D. Infinitely many
These types of electromagnetic waves are right next to red light on the electromagnetic spectrum: A. radio B. X rays C. infrared D. blue light
This gland lets your body use energy